Pohled na estoské hlavní město Tallin

Tallinn

Estónsko

Estónska metropola Tallinn sa nachádza na severnom pobreží Estónska pri Fínskom zálive, približne 80 km južne od Helsínk. Centrum Tallinnu obsahuje stredoveké historické jadro, ktoré je od roku 1997 súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V roku 2011 bol Tallinn tiež Európskym mestom kultúry. Dominantou mesta je gotický kostol svätého Olafa.

Pohled na estoské hlavní město Tallin

Čo vidieť Tallinn

Kadriorg Palace, Tallinn, Estonia
 

Umelecké múzeum Kadriorg

Umelecké múzeum Kadriorg v Tallinne patrí medzi najinšpiratívnejšie galérie venované západnému aj ruskému umeniu od 16. do 20. storočia. Nachádza sa v extravagantnom paláci Kadriorg, ktorý je považovaný za umelecké dielo samo o sebe. Palác postavil ako dar ruský car Peter Veľký svojej manželke Kataríne a navrhol ho taliansky architekt Niccolo Michetti v barokovom štýle. Dnes tu môžete vidieť expozície zahraničného umenia, zatiaľ čo estónska tvorba od 18. storočia je vystavená v blízkom Kumu.

Estónske Múzeum pod Otvoreným Nebom
 

Estónske Múzeum pod Otvoreným Nebom

Estónske Múzeum pod Otvoreným Nebom v Tallinne je živou rekonštrukciou vidieckej a rybárskej dediny z 18. storočia. Na ploche 72 hektárov sa nachádza 80 budov, vrátane kostola, hostinca, školy, mlynov, hasičskej stanice a dvanástich statkov. Múzeum bolo založené v roku 1957 a predstavuje 68 vidieckych domov, ktoré boli zhromaždené zo severného, južného a západného Estónska. Okrem statkov sú tu vystavené aj verejné budovy, ktoré ponúkajú prehľad estónskej vidieckej architektúry za posledné dve storočia.

Brána Viru
 

Brána Viru

Brány Viru v Tallinne sú impozantným vstupom do Starého mesta, ktoré sa nachádza na východnej strane mestského múru. Tieto brány boli postavené v 14. storočí a veže, ktoré dnes stoja, sú len časťou pôvodnej stavby. Hlavná veža brány bola postavená v rokoch 1345-1355. Dnes sú brány Viru jedným z vstupov do Starého mesta a vedú k mnohým obchodom a reštauráciám na ulici Viru.

TV Tower, Tallin, Estonia
 

Televízna veža v Tallinne

Tallinnská televízna veža je vysoká komunikačná veža s pozorovacou plošinou na 21. poschodí. Nachádza sa 6 km severovýchodne od centra Tallinnu a bola postavená na zlepšenie telekomunikačných služieb počas letných olympijských hier v Moskve v roku 1980. S výškou 313 metrov je najvyššou samostatne stojacou štruktúrou v Tallinne. Pozorovacia plošina vo výške 170 metrov bola otvorená verejnosti až do roku 2007, kedy bola zatvorená kvôli rekonštrukcii.

Hrad Toompea
 

Hrad Toompea

Hrad Toompea je stredoveká pevnosť nachádzajúca sa na kopci Toompea v centre Tallinnu, hlavného mesta Estónska. Tento barokový hrad bol postavený na základoch z 9. storočia a dnes slúži ako sídlo estónskeho parlamentu. Hrad Toompea nie je len významnou historickou pamiatkou, ale aj jedným z najnavštevovanejších turistických miest v Tallinne. Jeho fasáda je ozdobená ružovým barokovým štýlom, ktorý je pripisovaný dobe Kataríny Veľkej.

Prístav hydroplánov
 

Prístav hydroplánov

Prístav hydroplánov v Tallinne je námorné múzeum, ktoré bolo otvorené na jar 2012. Nachádza sa v budove bývalého hangáru pre hydroplány v oblasti námornej pevnosti Petra Veľkého. Hlavnou atrakciou múzea je ponorka Lembit z roku 1936, ktorú si objednalo Estónsko z Veľkej Británie a bola zrenovovaná do svojho pôvodného stavu z 30. rokov 20. storočia. Múzeum tiež ponúka možnosť oboznámiť sa s ovládaním ponorky pomocou žltého ponorkového simulátora a repliky hydroplánu Short Type 184 z prvej svetovej vojny.